Eredivisie strafschoppen VAR

Welke clubs krijgen het vaakst een strafschop in de eredivisie?

  • Match header module: Select

Met de komst van de VAR sinds het seizoen 2018/2019 worden er een stuk meer strafschoppen gegeven ten opzichte van de periode waarin er géén videoscheidsrechter was in de eredivisie.

Een feit waar we niet meer omheen kunnen als we kijken naar de cijfers vanaf het seizoen 2015/2016. Toch lijkt er een kentering te zijn gekomen. Het afgelopen seizoen (2022/2023) waren het er namelijk weer een stuk minder. Slechts 60 om precies te zijn. Lager dan vorig seizoen en zelf het laagste aantal sinds de invoering van de VAR.

In de eerste jaargang uit ons overzicht, toen er nog geen VAR was, gaven de scheidsrechters nog 81 strafschoppen in 306 duels, wat neerkwam op één penalty per 3,78 wedstrijden. Een seizoen later, ook zonder VAR, lag dat gemiddelde zelfs op één op de vier wedstrijden (77 penalty’s in 306 wedstrijden) terwijl het gemiddelde in het seizoen 2020/2021 op één op 2,64 wedstrijden lag (zie onderstaande tabel).

De afgelopen twee seizoenen is dit aantal bijna gehalveerd. Een opmerkelijke kentering waarvoor we niet direct een verklaring kunnen geven.

Sinds de invoering van de VAR worden er elk seizoen minder strafschoppen gegeven.

Aantal strafschoppen in de eredivisie per seizoen

Seizoen Duels Gegeven Raak Mis Situatie Gemiddeld
2022/23306604812VAR5,10
2021/22306645014VAR4,78
2020/213061169521VAR2,64
2019/20232917417VAR2,55
2018/193061038617VAR2,97
2017/18306907218Geen VAR3,40
2016/17306776017Geen VAR3,97
2015/16306806416Geen VAR3,83
TOTAAL20686825491333,65

We zien uit de bovenstaande tabel dat er nog altijd gemiddeld per seizoen in één op de 3,65 wedstrijden een strafschop wordt gegeven. Daar worden we als gokkers best blij van, want de quoteringen voor een penalty liggen vaak wel op de 2,50 per ingezette euro.

Uiteraard willen we die euro’s zo goed mogelijk besteden, vandaar dat we voor ook een overzicht hebben gemaakt wélke clubs de afgelopen acht seizoenen de meeste penalty’s mee kregen én of deze werden benut of gemist.

Welke clubs kregen de afgelopen seizoenen de meeste penalty’s mee in de eredivisie?

In de onderstaande tabel met het overzicht van strafschoppen per eredivisieclub wordt duidelijk dat Ajax vanaf het seizoen 2015/2016 de meeste penalty’s mee kreeg (66 stuks in 263 duels). Niet heel vreemd als je bedenkt dat de Amsterdammers bijna elk duel voornamelijk op de helft van de tegenstander spelen.

Gemiddeld krijgt Ajax een penalty toegewezen per 3,98 wedstrijden in de eredivisie. AZ volgt op de voet met een gemiddelde van één op de 4,53 wedstrijden. Daarna volgt PSV met een gemiddelde van 4,89 wedstrijden.

Aantal strafschoppen in de eredivisie per club

Club Duels Pen. mee Raak Mis Gemiddeld
ADO Den Haag196292456,76
Ajax2636652143,98
AZ Alkmaar2635846124,53
SC Cambuur10275214,57
De Graafschap6853213,60
FC Emmen128161518,00
Excelsior170211748,10
Feyenoord263433496,12
Fortuna Sittard162232127,04
Go Ahead Eagles10211839,27
FC Groningen264282269,43
sc Heerenveen2643424107,76
Heracles Almelo2303424106,76
NAC Breda689727,56
NEC Nijmegen136171348,00
PSV264544594,89
RKC Waalwijk128109112,80
Roda JC10264217,00
Sparta Rotterdam196211659,33
FC Twente230342956,76
FC Utrecht263423846,26
Vitesse264362887,33
FC Volendam340000,00
VVV-Venlo128252145,12
Willem II230242049,58
PEC Zwolle230292457,93
TOTAAL47486825491338,02

Dat VVV-Venlo op de vierde plek staat in deze tabel is opvallend en dit heeft mede te maken met het aanvallende spel in voorgaande seizoenen. De Limburgers kregen in 128 eredivisiewedstrijden één op de 5,12 wedstrijden een strafschop mee.

Nog opmerkelijker zijn de statistieken van FC Utrecht, dat in acht jaar tijd slechts 4x een strafschop mistte op het hoogste voetbalniveau van Nederland.

Aan de hand van deze informatie over welke clubs het vaakst een strafschop krijgen in de eredivisie hopen we je weer wat meer op weg te helpen om de bookmakers te verslaan. Doe er je voordeel mee!

Claim een Free Bet

Lees ook

Meeste minuten op achterstand
Meeste minuten op voorsprong
Unibet logo
Lees alle artikelen
0
Shares
Nog geen account? Registeren

Inloggen in je account