Eredivisie strafschoppen VAR

Welke clubs krijgen het vaakst een strafschop in de eredivisie?

Met de komst van de VAR sinds het seizoen 2018/19 worden er een stuk meer strafschoppen gegeven ten opzichte van de periode waarin er géén videoscheidsrechter was in de eredivisie. Een feit waar we niet meer omheen kunnen als we kijken naar de cijfers vanaf het seizoen 2015/16.

Welke clubs kregen de afgelopen 5 seizoenen de meeste penalty’s mee in de eredivisie?

In de eerste jaargang uit ons overzicht gaven de arbiters nog 80 strafschoppen in 306 duels, wat neerkwam op één penalty per 3,83 wedstrijden.

Een seizoen later lag dat gemiddelde zelfs op 1 op 4 (77 penalty’s in 306 partijen) terwijl dat in het afgelopen seizoen, 2020/21, op 1 op 2,64 ligt (zie tabel).

De VAR is daarmee grof gezegd goed voor een verdubbeling van het aantal strafschoppen.

Aantal strafschoppen in de eredivisie per seizoen

Seizoen Duels Gegeven Raak Mis Situatie Gemiddeld
2020/213061169521VAR2,64
2019/20232917417VAR2,55
2018/193061038617VAR2,97
2017/18306907218Geen VAR3,40
2016/17306776017Geen VAR3,97
2015/16306806416Geen VAR3,83
TOTAAL158149840197

En daar worden we als gokkers best blij van, want de quoteringen voor een penalty liggen vaak wel op de 2,50 per ingezette euro.

Uiteraard willen we die euro’s zo goed mogelijk besteden, vandaar dat we voor jullie ook een overzicht hebben gemaakt wélke clubs de afgelopen zes seizoenen de meeste penalty’s mee kregen én of deze werden benut of gemist.

Aan de hand van deze informatie hopen we je weer wat meer op weg te helpen om de bookmakers te verslaan.

Aantal strafschoppen in de eredivisie per club

Club Duels Pen. mee Raak Mis Pen. tegen Gemiddeld
Ajax19552411183,75
AZ Alkmaar195483810214,06
PSV19647389254,17
VVV-Venlo12825214245,12
Feyenoord19536288205,42
FC Utrecht19532302246,09
Heracles Almelo19632239306,13
FC Emmen9415141106,27
Vitesse19631247256,32
FC Twente16225214176,48
ADO Den Haag19629245276,76
Go Ahead Eagles34541116,80
Fortuna Sittard9413112267,23
sc Heerenveen19627207347,26
FC Groningen19626206207,54
Excelsior13618171187,56
NAC Breda6897287,56
NEC Nijmegen6897237,56
PEC Zwolle19625214257,84
Willem II19624204338,17
Sparta Rotterdam12814113119,14
De Graafschap68532613,60
RKC Waalwijk60440715,00
Roda JC1026421117,00
SC Cambuur340007N.v.t.
TOTAAL35245574511064517,62

In de bovenstaande tabel met het overzicht van strafschoppen per eredivisieclub wordt duidelijk dat Ajax vanaf het seizoen 2015/16 de meeste penalty’s mee kreeg (52 stuks in 196 duels) en in diezelfde periode slechts 8 strafschoppen tegen kreeg. Niet heel vreemd als je bedenkt dat de Amsterdammers bijna elk duel voornamelijk op de helft van de tegenstander spelen.

Gemiddeld krijgt Ajax een penalty mee per 3,75 wedstrijd in de eredivisie. AZ volgt op de voet met een gemiddelde van 4,06 strafschop per wedstrijd.

Dat VVV-Venlo op de vierde plek staat in de tabel is opvallend en ook dit heeft mede te maken met het aanvallende spel. De Limburgers haalden in 128 eredivisiewedstrijden een gemiddelde van 5,12 strafschop per wedstrijd.

Opmerkelijk zijn ook de statistieken van FC Utrecht, dat in vijf jaar tijd slechts 2x een strafschop mistte op het hoogste voetbalniveau van Nederland. Doe er je voordeel mee!

0
Shares