Schot op doel

Schoten op doel

  • Match header module: Select

Eén van de vele opties waarop je kunt inzetten bij de bookmakers is het totaal aantal schoten en/of het totaal aantal schoten op doel in een wedstrijd.

Bij dit type weddenschap dien je te voorspellen hoeveel schoten op doel er tijdens de wedstrijd zullen plaatsvinden. De bookmaker heeft hierbij een vooraf vastgesteld aantal neergezet en je bepaalt via 'meer dan' of 'minder dan' of een team of een speler hier boven of hier onder zal uitkomen.


In Nederland is het zo dat je bij de bookmakers alleen kunt inzetten op:

  • Totaal aantal schoten op doel
  • Totaal aantal schoten op doel door team
  • Totaal aantal schoten op doel door speler

Bijvoorbeeld, als de bookmaker een aantal van 1,5 totaal aantal schoten op doel heeft vastgesteld en je wedt op 'meer dan' win je als er twee of meer schoten op doel zijn in de wedstrijd. Als je op 'minder dan' wedt, win je als er één of geen schoten op doel zijn.

Wanneer telt een schot op doel (volgens opta)

Opta, de bekende sportstatistiekenleverancier waar bookmakers zoals Unibet en Toto zich op baseren, hanteert specifieke criteria om te bepalen wanneer een schot als 'op doel' wordt geteld. Deze criteria kunnen variëren, maar over het algemeen worden de volgende richtlijnen gehanteerd:

Schoten die op doel zijn gericht: Een schot wordt als 'op doel' beschouwd als het op het kader van het doel is gericht, wat betekent dat een speler zou hebben gescoord als de keeper niet had ingegrepen. Dit omvat ook schoten op doel die door een verdediger (de laatste man) worden gestopt.

Schoten die niet op doel zijn: Schoten die naast het doel gaan, over het doel gaan of worden geblokt door een verdediger (niet de laatste man) voordat ze het doel bereiken, worden niet als schoten op doel beschouwd. Ook schoten die de lat raken of de paal raken worden door Opta niet geteld als schot op doel. Een schot op doel in buitenspelpositie telt ook niet mee.

Schoten die in het net eindigen: Schoten die in het doelnet belanden en dus een doelpunt opleveren, worden uiteraard als schoten op doel geteld.

Kopballen: Kopballen worden gezien als schoten op doel zolang ze aan dezelfde bovenstaande voorwaarde voldoen. Bijvoorbeeld een kopbal richting doel vanuit een hoekschop wordt gezien als schot op doel. Ook als deze wordt gestopt door een verdediger.

Discutabele situaties: Er kunnen zich discutabele situaties voordoen waarbij het niet altijd duidelijk is of een schot op doel was. In dergelijke gevallen baseren de bookmakers zich op de uiteindelijke beslissing van de statistici van Opta.

Zelfs nu het enigszins duidelijk is wat wel en niet telt als een schot op doel is het belangrijk op te merken dat deze criteria toch altijd nog kunnen variëren tussen verschillende bookmakers. Het is raadzaam om de specifieke richtlijnen van de bookmaker te raadplegen indien je besluit in te zetten op dit type weddenschappen.

Zo ziet de weddenschap totaal aantal schoten op doel bij Unibet eruit.

Totaal aantal schoten op doel bij Unibet

Eredivisie statistieken voor schoten op doel

Om jullie in een zo'n goed mogelijke positie te zetten tegenover de bookmakers hebben we de schoten op doel statistieken geanalyseerd. We hebben gekeken naar alle teams die de afgelopen vijf seizoenen in de eredivisie speelden en gemiddeld tot de meeste schoten én de meeste schoten op doel kwamen.

Deze schoten op doel statistieken hebben we uitgesplitst in een tabel met totaal aantal schoten (per club) en een tabel met totaal aantal schoten op doel (per club).

Welke ploegen schoten de afgelopen seizoenen gemiddeld het vaakst?

In dit onderzoek is gekeken naar de data van de seizoenen 2018/19 tot en met 2022/23. Het aantal duels in de onderstaande tabel wijkt bij sommige ploegen af, doordat vier teams in de jaargang 2019/20 één duel minder speelden door corona. Dat zijn Ajax, Feyenoord, AZ en FC Utrecht.

Wat meteen opvalt als we kijken naar het totaal aantal schoten (geblokt, naast, over, raak etc.) dan voert de traditionele top-3 deze ranglijst aan. Ajax schoot in de afgelopen vijf seizoenen liefst 3171 keer richting het vijandelijke doel, waar Feyenoord als nummer twee op 2821 schoten blijft steken.

Ajax schoot in de afgelopen vijf seizoenen het vaakst richting het vijandelijke doel.

PSV volgt, met Vitesse toch wel als opmerkelijke nummer vier op deze ranglijst. Desondanks is het relevanter door te kijken naar het aantal schoten (per duel) vanwege het feit dat bepaalde clubs tussendoor ook een seizoen in de Keuken Kampioen Divisie actief waren.

Als we deze ranglijst van boven naar beneden analyseren, valt ons de positie van PEC Zwolle meteen op. Over de vier seizoenen dat de Blauwvingers op het hoogste niveau actief waren, schoten zij gemiddeld vaker op doel dan onder meer Sparta, Heracles en RKC.

Totaal aantal schoten per club

Club Duels Seizoenen Schoten (totaal) Schoten (per seizoen) Schoten (per duel)
Ajax16153171634,219,7
Feyenoord16152821564,217,5
PSV16252760552,017,0
Vitesse16252497499,415,4
AZ Alkmaar16152325465,014,4
FC Utrecht16152233446,613,9
sc Heerenveen16252063412,612,7
FC Groningen16251900380,011,7
Fortuna Sittard16251816363,211,2
FC Twente12841672418,013,1
PEC Zwolle12841655413,812,9
Heracles Almelo12841542385,512,0
Sparta Rotterdam12841536384,012,0
FC Emmen12841521380,311,9
RKC Waalwijk12841409352,311,0
Willem II12841378344,510,8
VVV-Venlo943985328,310,5
ADO Den Haag943922307,39,8
NEC Nijmegen682871435,512,8
Go Ahead Eagles682783391,511,5
SC Cambuur682715357,510,5
Excelsior682706353,010,4
FC Volendam341415415,012,2
De Graafschap341374374,011,0
NAC Breda341359359,010,6
GEMIDDELD1537,2412,712,7

Welke ploegen schoten de afgelopen seizoenen gemiddeld het vaakst op doel?

Echter, de cijfers die ons pas écht iets zeggen zijn natuurlijk de schoten op doel. Ook deze tabel hebben wij gefilterd op het totaal aantal schoten op doel per wedstrijd (laatste kolom).

Deze kolom is het meest relevant, omdat we over de afgelopen vijf seizoenen het totaal aan schoten hebben gedeeld door het aantal wedstrijden dat een club in die periode actief was in de eredivisie.

Totaal aantal schoten op doel per club

Club Duels Seizoenen Schoten op doel (totaal) Schoten op doel (per seizoen) Schoten op doel (per duel)
Ajax16151177235,47,3
PSV16251084216,86,7
Feyenoord16151019203,86,3
AZ Alkmaar1615877175,45,4
Vitesse1625822164,45,1
FC Utrecht1615755151,04,7
sc Heerenveen1625735147,04,5
Fortuna Sittard1625634126,83,9
FC Groningen1625594118,83,7
FC Twente1284560140,04,4
PEC Zwolle1284547136,84,3
Heracles Almelo1284526131,54,1
Sparta Rotterdam1284507126,84,0
FC Emmen1284506126,54,0
Willem II1284479119,83,7
RKC Waalwijk1284474118,53,7
ADO Den Haag943304101,33,2
VVV-Venlo943304101,33,2
NEC Nijmegen682303151,54,5
Go Ahead Eagles682256128,03,8
SC Cambuur682249124,53,7
Excelsior682219109,53,2
FC Volendam341144144,04,2
De Graafschap341124124,03,6
NAC Breda341109109,03,2
GEMIDDELD532,3141,34,3

Wat opvalt is dat Vitesse meteen een plek zakt op de ranglijst en dus gemiddeld vaker schiet dan AZ, maar minder vaak tussen de doelpalen van de tegenstander. Kijkend naar de onderste ploegen in de tabel, valt op dat RKC Waalwijk laag genoteerd staat, maar zich wel steeds keurig handhaaft op het hoogste niveau.

Schoten op doel per club grafiek

Gemiddeld aantal schoten op doel per wedstrijd

Hoeveel schoten op doel gemiddeld per wedstrijd worden gemaakt kunnen we terugvinden in de onderste regel van de tabel. Over de laatste vijf seizoenen in de eredivsie was het gemiddeld aantal schoten op doel per wedstrijd 4,3.

Van alle clubs schiet Ajax het vaakst op doel. Gemiddeld 7,3x per wedstrijd.

Bovenstaande informatie kan handig zijn bij het afsluiten van weddenschappen waarbij je inzet op totaal aantal schoten en/of totaal aantal schoten op doel. Aan de hand van bovenstaande tabellen kun je een inschatting maken hoe vaak een team gemiddeld schiet (op doel). Neem daarbij uiteraard in overweging wie de tegenstander is, wat de vorm van een team is en of het bijvoorbeeld een thuis- of uitwedstrijd speelt.

Deze meer dan/minder dan weddenschappen worden in de regel door de bookmakers afgehandeld via Opta-gegevens.

De data is een gemiddelde van de afgelopen vijf seizoenen en daardoor ook wel representatief te noemen. We hopen op een aantal succesvoorbeelden van jullie en sluiten af met: good luck to beat the bookies!

€50 aan Free Bets bij Bet365

Probeer dit type weddenschap eens uit bij je volgende inzet. Bij Bet365 kun je oa. wedden op 'schoten' en 'schoten op doel' per team of per speler, 'beide teams scoren' of 'meer/minder doelpunten'.

Heb je nog geen account bij Bet365? Bij een storting van €10 of meer krijg je €50 aan gratis weddenschappen!

Wat kost gokken jou? Stop op tijd. 18+
Ga naar Bet365

Claim een Free Bet

0
Shares
Nog geen account? Registeren

Inloggen in je account