Half Time/Full Time

Hoe presteren clubs in de eredivisie per wedstrijdhelft?

  • Match header module: Select

Een populaire vorm van wedden zijn de weddenschappen waarbij alleen gekeken wordt naar het resultaat per wedstrijdhelft. Ook wel bekend als 1e helft resultaat en 2de helft resultaat of helft weddenschappen.

Welke clubs presteren per speelhelft het beste?

Als we kijken naar de afgelopen acht jaar hoe de clubs uit de eredivisie presteren als een wedstrijd zou eindigen bij rust, staat opnieuw de traditionele top-3 op het podium.

Ajax stond in de rust bij 119 van hun 195 duels op voorsprong. Het stond 51 keer gelijk en 25 maal gingen de Amsterdammers met een achterstand de kleedkamers in. Dat is goed voor een gemiddelde van 2,09 punten bij rust.

Belangrijk is om in de onderstaande tabel naar het aantal punten per wedstrijd (PPG) te kijken, om te kunnen interpreteren welke clubs het beste scoren per speelhelft.

Zo pakte Willem II in de afgelopen zes seizoenen tijdens de rust meer punten (206) dan bijvoorbeeld Fortuna Sittard (180). Toch degradeerde de ploeg uit Tilburg de afgelopen jaren en speelt het alweer twee jaar in de Keuken Kampioen Divisie.

Inzetten op een gelijk spel van AZ bij rust (43% kans) of een achterstand bij rust voor FC Volendam (44% kans) lijken op dit moment het meest interessant.

Opmerkelijk is ook de stand van Heracles Almelo op de onderstaande ranglijst, want ondanks de degradatie van afgelopen seizoen staat het nog steeds op een keurige 12de plaats.

Waar zogeheten value zit bij het inzetten op helft weddenschappen, is onder meer op gelijke spelen van sc Heerenveen bij rust (81 van de 196) en een achterstand bij rust voor PEC Zwolle (70 van de 162), uiteraard afhankelijk van de ploegen waartegen ze spelen.

Ranglijst eredivisie als alleen de 1e helft telt

Vatten we het een en ander samen in een tabel dan ziet dat er als volgt uit:

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Voor Tegen DS Punten PPG
1Ajax1951195125243691744082,09
2PSV1961025638202951073621,85
3AZ Alkmaar19581852919299933281,68
4Feyenoord195788235192108843161,62
5Vitesse196667456146128182721,39
6FC Utrecht19561835113312942661,36
7sc Heerenveen196568159136143-72491,27
8FC Twente16253703911983362291,41
9FC Groningen196498067102123-212271,16
10Sparta Rotterdam16246704693103-102081,28
11Willem II162515358109127-182061,27
12Heracles Almelo16243635688113-251921,19
13Fortuna Sittard16238665890126-361801,11
14PEC Zwolle16235577077135-581621,00
15RKC Waalwijk12828524869102-331361,06
16ADO Den Haag12829475272118-461341,05
17VVV-Venlo1282451535799-421230,96
18FC Emmen12825396452124-721140,89
19Excelsior1022537405787-301121,10
20NEC Nijmegen681636163845-7841,24
21Go Ahead Eagles681824264149-8781,15
22NAC Breda681226302855-27620,91
23SC Cambuur68931283169-38580,85
24De Graafschap34910151730-13371,09
25FC Volendam34811151831-13351,03
26Roda JC34811152133-12351,03
Totaal352410891346108924232423-04613

Iets anders is het overzicht als we kijken naar de eindstand in de eredivisie over de afgelopen zes seizoenen als alleen tweede helften hadden meegeteld voor de ranglijst. Opnieuw vinden we Ajax terug op de eerste plaats. PSV op twee en Feyenoord op de derde plek. De traditionele top drie dus.

AZ schuurt hier tegen aan. Een beeld wat we eigenlijk al jaren zien. Dat er nog geen verbetering in zit heeft vooral te maken met het magere seizoen van afgelopen jaar.

Ranglijst eredivisie als alleen de 2de helft telt

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Voor Tegen DS Punten PPG
1Ajax Amsterdam1951244328305922134152,13
2PSV Eindhoven19612041352681111574012,05
3Feyenoord19510548422341101243631,86
4AZ Alkmaar195985344205122833471,78
5FC Utrecht195795363177146312901,49
6Vitesse Arnhem196637162164145192601,33
7sc Heerenveen196625183144180-362371,21
8FC Groningen196546973123157-342311,18
9Heracles Almelo162564561130149-192131,31
10FC Twente162505755119120-12071,28
11PEC Zwolle162505557115129-142051,27
12Willem II162465165117161-441891,17
13Sparta Rotterdam162465066118147-291881,16
14Fortuna Sittard162435069113181-681791,10
15FC Emmen12839335690127-371501,17
16RKC Waalwijk12835365784118-341411,10
17ADO Den Haag12832415586132-461371,07
18VVV-Venlo12831356284155-711281,00
19Excelsior10225275062119-571021,00
20NEC Nijmegen681729224252-10801,18
21Go Ahead Eagles681821294258-16751,10
22SC Cambuur681618344870-22660,97
23NAC Breda681520334276-34650,96
24FC Volendam341011132440-16411,21
25De Graafschap3488182145-24320,94
26Roda JC34710172136-15310,91
Totaal352412491026124929782978-04773

Wat verder opvalt is dat het gemiddeld aantal punten dat deze teams behaalden in de tweede helft hoger ligt ten opzichte van de eerste helft. Ajax springt daar met 2,13 punten per wedstrijd bovenuit, omdat de ploeg altijd voor de winst speelt.

De liefst 83 nederlagen voor sc Heerenveen zijn eveneens opvallend, net als de keurige positie van PEC Zwolle, die het in de eerste helft een stuk slechter doet. Voor Vitesse en FC Twente geldt precies het omgekeerde. Beide ploegen behalen in de eerste helft gemiddeld meer punten per duel dan in de tweede helft.

Wat we verder nog zien op basis van bovenstaande data is dat eredivisieclubs veel vaker een 2e helft winnen (of verliezen) dan een 1e helft (1089 om 1249). Als je dan toch moet inzetten...

We hopen je aan de hand van deze data weer een stukje op weg te hebben geholpen om bookmakers te verslaan.

Hoe kun je deze data gebruiken?

Je kunt deze statistieken met de prestaties per speelhelft het beste gebruiken bij weddenschappen met betrekking tot:

Claim een Free Bet

Lees ook

Meeste minuten op achterstand
Meeste minuten op voorsprong
Unibet logo
Lees alle artikelen
0
Shares
Nog geen account? Registeren

Inloggen in je account