Openingstreffer voetbal

Welke clubs maken het vaakst de openingstreffer in de eredivisie?

Waar we eerder schreven over de meest voorkomende uitslagen in de eredivisie deze eeuw, hoe groot de kans is dat beide teams tot scoren komen en hoeveel treffers er gemiddeld in een competitieduel vallen op Nederlands hoogste voetbalniveau, zoomen we dit keer in op openingsdoelpunten.

Om maar meteen met de deur in huis te vallen: de traditionele top-3 slaagt hier procentueel gezien het vaakst in, als we de cijfers van de laatste zes seizoenen bekeken. Wellicht niet geheel opvallend, toch fijn als gedachten bevestigd kunnen worden.

Voor dit onderzoek hebben we alle resultaten vanaf het seizoen 2014/2015 naast elkaar gelegd en gekeken welke ploegen het vaakst de openingstreffer scoorden óf incasseerden. Het totaal aantal duels per club wijkt soms met één wedstrijd af, doordat het seizoen 2019/2020 vroegtijdig stil kwam te liggen door de coronacrisis.

PSV speelde in dit tijdsbestek dan ook één duel meer dan Ajax en Feyenoord, waardoor percentages de statistieken beter duiden dan puur de getallen.

Club Duels 1e voor % 0-0 % 1e tegen %
Ajax19513971,363,15025,6
PSV19613267,342, 06030,6
Feyenoord19513167,2 63,15829,7
AZ Alkmaar19512765,163,16231,8
Vitesse19611357,794,67437,8
FC Utrecht19510051,373,68845,1
SC Heerenveen1969649,073,69347,4
FC Groningen1969448,0147,18844,9
FC Twente162 7244,4 95,68150,0
Sparta Rotterdam944042,633,25154,3
ADO Den Haag1968241,8105,110453,1
Heracles Almelo196 8141,373,610855,1
PEC Zwolle1968141,3105,110553,6
Willem II1968141,3126,110352,6
SBV Excelsior1706840,084,79455,3
RKC Waalwijk261038,513,81557,7
VVV-Venlo943537,255,35457,4
Fortuna Sittard602236,7610,03253,3
FC Emmen602135,011,73863,3
Roda JC1023534,376,96058,8
De Graafschap682333,822,94363,2
NEC Nijmegen682333,834,44261,8
SC Cambuur682232,422,94464,7
Go Ahead Eagles68 2232,422,94464,7
NAC Breda1022928,498,86462,7
FC Dordrecht 3438,8411,82779,4

Hoe de traditionele top drie het doet wat betreft het scoren van de openingstreffer kunnen we zien in de onderstaande grafiek.

Openingstreffers Top 3

Welke clubs scoren het eerst?

Zoals te zien in de tabel, maakte Ajax vanaf het seizoen 2014/2015 in liefst 71,3% van hun eredivisieduels zelf de openingstreffer. In een kwart van hun wedstrijden (25,6%) krijgen ze de eerste om de oren en in de andere gevallen (3,1%) was er sprake van een 0-0 gelijkspel en dus géén team dat de eerste goal wist te maken.

Een paar conclusies die daaruit getrokken kunnen worden, zijn dat Fortuna Sittard en FC Groningen van de huidige eredivisieclubs de teams zijn die het vaakst met 0-0 gelijkspelen, de afgelopen zes jaar. Grof geschat, eindigt 1 van hun 10 competitieduels doelpuntloos.

Een andere conclusie die getrokken kan worden is dat FC Emmen sinds het debuut in de eredivisie pas één keer met 0-0 gelijkspeelde. Vrijwel altijd goals bij de wedstrijden van trainer Dick Lukkien, dus! Van de huidige clubs uit de eredivisie zijn zij ook degene die het minst vaak de openingsgoal maken.

Om een zo groot mogelijke kans op winst te hebben raden we je aan in te zetten op de top-5 teams. Dat wil zeggen: Ajax, PSV, Feyenoord, AZ en Vitesse als teams die het vaakst de 1-0/0-1 maken, uiteraard afhankelijk van een thuis/uitduel en de vorm waarin de teams verkeren.

0
Shares