Eredivisie statistieken uit en thuis

Welke clubs presteren het beste in thuis- en uitwedstrijden?

Misschien wel de meest voorkomende weddenschap die wordt afgesloten, is het inzetten op winst voor de thuis- of uitploeg. Bij de bookmakers ook wel bekend onder 1-X-2. Uiteraard winnen PSV, Ajax en Feyenoord, de traditionele top-3, het merendeel van hun thuisduels.

Maar enig idee wie daarna het beste presteert? Geloof jij het als we zeggen dat Heracles Almelo de afgelopen vijf seizoenen thuis vaker won dan FC Utrecht of Vitesse dat deed? Ook wij keken er enigszins van op, maar het kan nooit kwaad om wat dieper in te gaan op de prestaties van alle eredivisieclubs in thuis- en uitwedstrijden.

Heracles Almelo won in de afgelopen vijf seizoenen in thuiswedstrijden vaker dan Vitesse.
In dit artikel zijn net als bij de voorgaande statistische analyses de wedstrijden in de eredivisie vanaf het seizoen 2015/2016 bekeken. Daarin hebben we puur geturfd of de thuis- of uitploeg won, of dat er sprake was van een gelijkspel.

Vervolgens hebben we gekeken naar het winstpercentage van alle teams, en hoeveel punten een gemiddeld thuisduel oplevert. Aan de hand van deze eredivisie statistieken hopen we jullie weer nieuwe inzichten te geven om zoveel mogelijk winst te behalen bij het afsluiten van nieuwe weddenschappen.

Aantal overwinningen in thuiswedstrijden

Zoals te zien in de onderstaande tabel bleek Ajax de afgelopen jaren veruit de best presterende club in de eredivisie. De Amsterdammers wonnen liefst 81 van hun 98 thuiswedstrijden en leden slechts 7 nederlagen.

Dat levert ze een winstpercentage van 82,6% op, met een puntentotaal van 253. PSV volgt Ajax op de voet, met daarachter Feyenoord en AZ. FC Utrecht, Vitesse en Heracles Almelo volgen en doen nauwelijks voor elkaar onder.

Opmerkelijk op de ranglijst is de plek van sc Heerenveen (15e) net als hun vele gelijke spelen (34 in totaal). Omdat het alle kanten op kan bij de Friezen, zullen de quoteringen wekelijks redelijk hoog liggen bij hen.

Dat betekent meteen ook dat er winst valt te behalen. Nemen zij het bijvoorbeeld op tegen concurrenten, is het zeker de moeite waard in te zetten op een dubbele kans (X/2) voor de uitploeg.

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Punten Winst % PPG
1Ajax988110725382,652,58
2PSV977815424980,412,57
3Feyenoord9869171222470,412,29
4AZ9859192019660,202,00
5FC Utrecht9751262017952,581,85
6Vitesse9851252217852,041,82
7Heracles Almelo9853172817654,081,80
8NEC34176115750,001,68
9FC Groningen9846262616446,941,67
10PEC Zwolle9740223514241,241,46
11Fortuna Sittard471812176638,301,40
12FC Emmen471811186538,301,38
13FC Twente8130222911237,041,38
14Sparta Rotterdam642513268839,061,38
15sc Heerenveen9933343213333,331,34
16Willem II9833234212233,671,24
17NAC Breda34117164032,351,18
18ADO Den Haag9828313911528,571,17
19Excelsior681919307627,941,12
20VVV-Venlo641816307028,131,09
21Roda JC511315235425,491,06
22De Graafschap3499163626,471,06
23RKC Waalwijk3086163026,671,00
24Go Ahead Eagles1741121323,530,76
25SC Cambuur1725101111,760,65

Aantal overwinningen in uitwedstrijden

Als we kijken naar de balans in uitwedstrijden is Ajax wederom de best presterende ploeg van de afgelopen jaren. De Amsterdammers werkten over de afgelopen vijf jaar ook nog eens twee duels minder af dan de nummer twee, PSV.

Opmerkelijk is ook dat AZ het beter doet dan Feyenoord op vreemde bodem en dat ADO Den Haag weer hoger genoteerd staat dan FC Groningen.

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Punten Winst % PPG
1Ajax9768151421970,102,26
2PSV9957271519857,582,00
3AZ9749212716850,521,73
4Feyenoord9746232816147,421,66
5FC Utrecht9836293313736,731,40
6Vitesse9833244112333,671,26
7sc Heerenveen9729244411129,901,14
8Willem II982621519926,531,01
9ADO Den Haag982621519926,531,01
10FC Groningen982328479723,470,99
11Excelsior681713386425,000,94
12Heracles Almelo982125528821,430,90
13PEC Zwolle992222558822,220,89
14VVV-Venlo641414365621,880,88
15Roda JC511013284319,610,84
16FC Twente811620456819,750,84
17Sparta Rotterdam641314375320,310,83
18FC Emmen47811283517,020,74
19Fortuna Sittard4798303519,150,74
20NEC3458212314,710,68
21Go Ahead Eagles1724111011,760,59
22NAC Breda343823178,820,50
23RKC Waalwijk3036211510,000,50
24De Graafschap3444261611,760,47
25SC Cambuur17141275,880,41

Ook Fortuna Sittard verdient de nodige aandacht. Dat de Limburgers zich nu drie seizoenen op rij in de eredivisie handhaafden, dankten zij met name aan een sterk optreden in thuiswedstrijden. Van de 47 duels buiten Sittard werden er namelijk slechts negen keer gewonnen.

Helemaal onderaan vinden we SC Cambuur terug. De Friezen zijn dit seizoen gepromoveerd en kunnen nu aan hun gemiddelde van 0,41 punten per uitwedstrijd gaan werken.

Tot slot nog een tip voor de zekerheid: er is geen enkele club, vanaf 2015/2016 gerekend, die buitenshuis meer punten wist te pakken dan voor eigen publiek. Veel succes met het maken van jullie keuzes!

0
Shares