Eredivisie statistieken uit en thuis

Welke clubs presteren het beste in thuis- en uitwedstrijden?

Misschien wel de meest voorkomende weddenschap die wordt afgesloten, is het inzetten op winst voor de thuis- of uitploeg. Bij de bookmakers ook wel bekend onder 1-X-2. Uiteraard winnen PSV, Ajax en Feyenoord, de traditionele top-3, het merendeel van hun thuisduels.

Maar enig idee wie daarna het beste presteert? Geloof jij het als we zeggen dat ADO Den Haag de afgelopen vijf seizoenen thuis net zo vaak won als sc Heerenveen dat deed? Ook wij keken er enigszins van op, maar het kan nooit kwaad om wat dieper in te gaan op de prestaties van alle eredivisieclubs in thuis- en uitwedstrijden.

ADO Den Haag won in de afgelopen vijf seizoenen in thuiswedstrijden net zo vaak als sc Heerenveen.
In dit artikel zijn net als bij de voorgaande statistische analyses de wedstrijden in de eredivisie vanaf het seizoen 2014/2015 bekeken. Daarin hebben we puur geturfd of de thuis- of uitploeg won, of dat er sprake was van een gelijkspel.

Vervolgens hebben we gekeken naar het winstpercentage van alle teams, en hoeveel punten een gemiddeld thuisduel oplevert. Aan de hand van deze eredivisie statistieken hopen we jullie weer nieuwe inzichten te geven om zoveel mogelijk winst te behalen bij het afsluiten van nieuwe weddenschappen.

Aantal overwinningen in thuiswedstrijden

Zoals te zien in de onderstaande tabel bleek PSV de afgelopen jaren veruit de best presterende club in de eredivisie. De Eindhovenaren wonnen liefst 81 van hun 97 thuiswedstrijden en leden slechts 4 nederlagen. Dat levert ze een winstpercentage van 83,5% op, met een puntentotaal van 255. Ajax en Feyenoord volgen PSV op de voet, met vlak daarachter AZ, FC Utrecht en Vitesse.

Opmerkelijk op de ranglijst is de plek van sc Heerenveen (15e) net als hun vele gelijke spelen (34% in totaal). Omdat het alle kanten op kan bij de Friezen, zullen de quoteringen wekelijks redelijk hoog liggen bij hen. Dat betekent meteen ook dat er winst valt te behalen. Nemen zij het bijvoorbeeld op tegen concurrenten, is het zeker de moeite waard in te zetten op een dubbele kans (X/2) voor de uitploeg.

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Punten Winst % PPG
1PSV978112425583,52,63
2Ajax987911824880,62,53
3Feyenoord9870131522371,42,28
4AZ Alkmaar9856202218857,11,92
5FC Utrecht9751232317652,61,81
6Vitesse9848292117349,01,77
7Heracles Almelo9850173116751,01,70
8FC Groningen9846282416646,91,69
9NEC Nijmegen34176115750,01,68
10FC Emmen3014794946,71,63
11Fortuna Sittard3013984843,31,60
12PEC Zwolle9745203215546,41,60
13FC Twente8134202712242,01,51
14Sparta Rotterdam47199196640,41,40
15SC Heerenveen9935343013935,41,40
16ADO Den Haag9835293413435,71,37
17Willem II9835263713135,71,34
18VVV-Venlo471512205731,91,21
19SBV Excelsior852324389327,11,09
20SC Cambuur34107173729,41,09
21NAC Breda511412255427,51,06
22De Graafschap3499163626,51,06
23Roda JC Kerkrade511315235425,51,06
24RKC Waalwijk133281123,10,85
25Go Ahead Eagles3484222823,50,82
26FC Dordrecht1734101317,60,76

Aantal overwinningen in uitwedstrijden

Als we kijken naar de balans in uitwedstrijden, is niet PSV, maar Ajax de best presterende ploeg van de afgelopen jaren. De Amsterdammers pakten wellicht één punt minder, maar werkten ook twee duels minder af dan de Eindhovense formatie.

Opmerkelijk is ook dat AZ het beter doet dan Feyenoord op vreemde bodem en dat VVV-Venlo weer hoger genoteerd staat dan FC Groningen.

# Club Duels Winst Gelijk Verlies Punten Winst % PPG
1Ajax9763181620764,92,13
2PSV9962221520862,62,10
3AZ Alkmaar9750173016751,51,72
4Feyenoord9746242716247,41,67
5FC Utrecht9834263812834,71,31
6Vitesse9834234112534,71,28
7SC Heerenveen9731234311632,01,20
8Willem II9829185110529,61,07
9VVV-Venlo471113234623,40,98
10ADO Den Haag982423519524,50,97
11SBV Excelsior851922447922,40,93
12FC Groningen982031479120,40,93
13Heracles Almelo982321549023,50,92
14PEC Zwolle992418579024,20,91
15Roda JC Kerkrade511013284319,60,84
16FC Twente811521456618,50,81
17FC Emmen3056192116,70,70
18NEC Nijmegen3458212314,70,68
19SC Cambuur34410202211,80,65
20Go Ahead Eagles3457222214,70,65
21NAC Breda51613323111,80,61
22Sparta Rotterdam47610312812,80,60
23De Graafschap3444261611,80,47
24FC Dordrecht17141275,90,41
25Fortuna Sittard302622126,70,40
26RKC Waalwijk13111147,70,31

Ook Fortuna Sittard verdient de nodige aandacht. Dat de Limburgers tijdens hun debuutseizoen in de eredivisie knap handhaafden, dankten zij met name aan een sterk optreden in thuiswedstrijden. Van de 30 duels buiten Sittard werden er namelijk pas twee (!) gewonnen.

Alleen RKC Waalwijk doet het daarmee nog slechter dan zij. Gemiddeld pakt Fortuna Sittard daarmee liefst 80% van hun punten in het eigen stadion. Een percentage waar geen enkele andere club aan kan tippen.

Tot slot nog een tip voor de zekerheid: er is geen enkele club, vanaf 2014/2015 gerekend, die buitenshuis meer punten wist te pakken dan voor eigen publiek. Veel succes met het maken van jullie keuzes!

0
Shares