0-1 achterstand

Hoe presteren clubs in de eredivisie na een 0-1 achterstand?

In deze serie statistische artikelen keken we eerder al naar de prestaties van clubs in de eredivisie als ze eenmaal op een 1-0 voorsprong waren gekomen. Wie behaalt de beste resultaten? En welke ploegen zijn op zo'n moment kwetsbaar en hebben moeite om de punten binnenboord te houden?

Dit keer de cijfers over de andere kant van de medaille: hoe presteren clubs in de eredivisie nadat ze op een 1-0 of 0-1 achterstand zijn gekomen?

Ook voor dit onderzoek hebben we alle uitslagen vanaf het seizoen 2015/2016 onder de loep gelegd. Het maximum aantal duels dat in deze periode gespeeld kon worden is 196. Doordat het seizoen 2019/20 vroegtijdig ten einde kwam, is er onder meer een verschil in het aantal wedstrijden tussen Ajax en PSV zichtbaar.

In het overzicht hieronder is zichtbaar in hoeveel van het totaal aantal gespeelde duels een bepaalde club op een 1-0 achterstand kwam en hoe die partij uiteindelijk afliep.

Concreet voorbeeld: in het geval van ADO Den Haag betekent dit dat zij vanaf augustus 2015 in liefst 105 van hun 196 wedstrijden achter kwamen, er uiteindelijk nog 12 wonnen, 19 gelijkspeelden en 74 verloren. De groen-gelen houden zo gemiddeld 0,52 punten over aan een duel na een 1-0 achterstand.

Verdere conclusies die getrokken kunnen worden:

  • Ajax komt het minst vaak achter, en AZ minder vaak dan Feyenoord en PSV
  • Ajax is de ploeg die de meeste punten overhoudt na een 1-0 achterstand
  • Komt sc Cambuur of Go Ahead Eagles eenmaal op achterstand dan winnen zij zelden
  • RKC Waalwijk won sinds hun rentree in de eredivisie pas twee keer na een achterstand
  • Heracles Almelo en FC Utrecht winnen na PSV en Ajax het vaakst een duel na een opgelopen achterstand

Club Duels 1-0 achter Winst Gelijk Verlies Verlies % Punten PPG
Ajax1954920111836,7711,45
PSV 1966220241829,0841,35
Feyenoord1956318153047,6691,10
FC Utrecht1957919184253,2750,95
AZ Alkmaar1956115103659,0550,90
Heracles Almelo19610519147268,6710,68
PEC Zwolle19611318177869,0710,63
sc Heerenveen1969711275960,8600,62
Vitesse196768194964,5430,57
SBV Excelsior1367811115671,8440,56
ADO Den Haag19610512197470,5550,52
VVV-Venlo128809116075,0380,48
FC Emmen94595134169,5280,47
Roda JC102605134270,0280,47
Willem II19610310187572,8480,47
FC Groningen196876186372,4360,41
Fortuna Sittard9449553979,6200,41
FC Twente162775155774,0300,39
NEC Nijmegen68422103071,4160,38
Sparta Rotterdam128664125075,8240,36
RKC Waalwijk6037262978,4120,32
NAC Breda6843263581,4120,28
De Graafschap6843183479,1110,26
Go Ahead Eagles3424132083,360,25
SC Cambuur3424042083,340,17
GEMIDDELDE35241682228327112767,010110,60

De tabel hierboven is gefilterd op het aantal punten per wedstrijd (PPG, Points Per Game) dat een ploeg nog behaald ondanks een 1-0 achterstand.

Op basis van de bovenstaande gegevens kun je overwegen een keer live te betten op een zege voor PSV of Ajax na op achterstand te zijn gekomen, in te zetten op de first goal voor de tegenstander van PEC Zwolle of minstens een remise voor sc Heerenveen als ze thuis spelen en op 0-1 achter zijn gekomen.

Hopelijk heb je nu genoeg info om winst te boeken bij je volgende weddenschap!

0
Shares