0-1 achterstand

Hoe presteren clubs in de eredivisie na een 0-1 achterstand?

In deze serie statistische artikelen keken we eerder al naar de prestaties van clubs in de eredivisie als ze eenmaal op een 1-0 voorsprong waren gekomen. Wie behaalt de beste resultaten? En welke ploegen zijn op zo'n moment kwetsbaar en hebben moeite om de punten binnenboord te houden?

Dit keer de cijfers over de andere kant van de medaille: hoe presteren clubs in de eredivisie nadat ze op een 1-0 of 0-1 achterstand zijn gekomen?

Ook voor dit onderzoek hebben we alle uitslagen vanaf het seizoen 2014/2015 onder de loep gelegd. Het maximum aantal duels dat in deze periode gespeeld kon worden is 196. Doordat het seizoen 2019/20 vroegtijdig ten einde kwam, is er onder meer een verschil in het aantal wedstrijden tussen Ajax en PSV zichtbaar.

In het overzicht hieronder is zichtbaar in hoeveel van het totaal aantal gespeelde duels een bepaalde club op een 1-0 achterstand kwam en hoe die partij uiteindelijk afliep.

Concreet voorbeeld: in het geval van ADO Den Haag betekent dit dat zij vanaf augustus 2014 in liefst 104 van hun 196 wedstrijden achter kwamen, er uiteindelijk nog 12 wonnen, 22 gelijkspeelden en 70 verloren. De groen-gelen houden zo gemiddeld 0,56 punten over aan een duel na een 1-0 achterstand.

Verdere conclusies die getrokken kunnen worden:

  • Van de huidige eredivisieclubs komt FC Emmen procentueel gezien het vaakst achter
  • Ajax komt het minst vaak achter, en PSV zelfs nog vaker dan Feyenoord
  • PSV is desondanks wél de ploeg die de meeste punten overhoudt na een 1-0 achterstand
  • RKC Waalwijk won sinds hun rentree in de eredivisie pas één duel na een achterstand
  • Heracles Almelo wint na PSV en Ajax het vaakst een duel na een opgelopen achterstand

Club Duels 1-0 achter Winst Gelijk Verlies Verlies % PPG Punten
PSV1966024191730,61,5291
Ajax1955021101925,61,4673
Feyenoord1955814133129,70,9555
FC Utrecht1958819195045,10,8676
AZ Alkmaar195621384131,80,7647
sc Heerenveen1969313265447,40,7065
Heracles Almelo19610820137555,10,6873
PEC Zwolle19610517147453,60,6265
FC Emmen6038582563,30,6123
ADO Den Haag19610412227053,10,5658
SBV Excelsior1709413136855,30,5552
VVV-Venlo94546103857,40,5228
Vitesse196746204837,80,5138
Fortuna Sittard6032442453,30,5016
Willem II19610311187452,60,5051
FC Twente162818165750,00,4940
Roda JC102605134258,80,4728
FC Groningen196886226044,90,4540
FC Dordrecht3427332179,40,4412
Sparta Rotterdam9451493854,30,4121
NEC Nijmegen68422103061,80,3816
SC Cambuur6844283464,70,3214
RKC Waalwijk2615111357,70,274
De Graafschap6843183463,20,2611
NAC Breda102642105262,70,2516
Go Ahead Eagles6844253764,70,2511
GEMIDDELDE35241682111632224471,260,854

De tabel hierboven is gefilterd op het aantal punten per wedstrijd (PPG, Points Per Game) dat een ploeg nog behaald ondanks een 1-0 achterstand. In het dikgedrukt vind je de huidige eredivisieteams terug om zo een makkelijker onderscheid te kunnen maken.

Op basis van de bovenstaande conclusies kun je overwegen een keer live te betten op een zege voor PSV na op achterstand te zijn gekomen, in te zetten op de first goal voor de tegenstander van FC Emmen of minstens een remise voor Heracles Almelo als ze thuis spelen en op 0-1 achter zijn gekomen.

Hopelijk heb je nu genoeg info om winst te boeken bij je volgende weddenschap!
0
Shares