Juichen na voorsprong

Welke clubs presteren het best na een 1-0 voorsprong?

Eenmaal op voorsprong gekomen, hoop je natuurlijk dat jouw club de drie punten uiteindelijk ook echt over de streep trekt. Maar natuurlijk is het nog lang niet altijd gelopen koers. Denk maar eens aan PEC Zwolle – Vitesse (4-3) in het seizoen 2019/2020, waar de score van 1-0 naar 1-2 naar 3-2 naar 3-3 en uiteindelijk 4-3 voor de thuisploeg ging in de allerlaatste seconden van het duel.

In een eerder artikel namen we de excacte score onder de loep en dat bracht ons op het idee om eens te kijken welke teams het beste resultaat boeken als zij eenmaal voor zijn gekomen.

In dit onderzoek zijn alle uitslagen uit de eredivisie bekeken vanaf het seizoen 2015/2016. Naast het totaal aantal duels is bekeken hoe vaak een bepaalde club op 1-0/0-1 voorsprong kwam en hoe die wedstrijd uiteindelijk ook afliep. De cijfers onder 'Winst – Gelijk – Verlies' komen dan ook overeen met de totale aantallen in de kolom daarvoor.

Tot slot is ook nog het winstpercentage berekend en hebben we voor je op een rijtje gezet hoeveel punten een ploeg gemiddeld pakt na een 1-0/0-1 voorsprong. Dit noemen we ook wel het Point Per Game-principe (PPG).

Club Duels 1-0 voor Winst Gelijk Verlies Winst % Puntent PPG
Ajax19514312911390,23982,78
PSV 19613011514188,53592,76
NEC Nijmegen6823201287,0612,65
Feyenoord19512797201076,43112,45
AZ Alkmaar19512793231173,23022,38
Vitesse19610976191469,72472,27
FC Groningen1969263191068,52082,26
Heracles Almelo196835520866,31852,23
FC Emmen9432216565,6692,16
FC Utrecht19510868291163,02332,16
PEC Zwolle1967244161261,11482,06
NAC Breda6820124460,0402,00
Willem II1968049131861,31602,00
Sparta Rotterdam1285734101359,61121,96
VVV-Venlo128432314653,5831,93
Fortuna Sittard9439229856,4751,92
sc Heerenveen1969251241755,41771,92
FC Twente1627441161755,41391,88
ADO Den Haag1968142231651,91491,84
Roda JC10235188951,4621,77
SBV Excelsior1365225151248,1901,73
De Graafschap6823123852,2391,70
Go Ahead Eagles341052350,0171,70
RKC Waalwijk602194842,9311,48
SC Cambuur34934233,3131,44
GEMIDDELDE35241682111632722867,037082,2

Welke club presteert het best?

Dé conclusie die vanaf augustus 2015 wel getrokken kan worden, is dat Ajax vrijwel nooit meer verliest als zij op een voorsprong zijn gekomen. Van de 143 keer dat de Amsterdammers de eerste goal van het duel maakten, verloren ze er slechts drie; 129x werd er gewonnen en 11 maal eindigde het alsnog in een gelijkspel.

Komt Ajax eenmaal op voorsprong dan verliezen zij vrijwel nooit meer.
Dat levert Ajax een gemiddeld aantal punten van 2,78 op, hoger dan alle andere teams. PSV (2,76) en zeer verrassend, NEC Nijmegen (2,65) maken de top-3 compleet. Opmerkelijk in de top tien van deze ranglijst is de plek van FC Emmen.

De ploeg van trainer Dick Lukkien kwam sinds de promotie naar de eredivisie in 32 van de 94 duels op voorsprong en won uiteindelijk zelfs 21 van die wedstrijden. Een opmerkelijk hoog winstpercentage voor een club die normaal gesproken blij is met rechtstreekse handhaving.

Dit geldt natuurlijk ook voor NEC Nijmegen. Komen zij eenmaal op een voorsprong (23x) dan geven zij deze nog maar zelden uit handen (3x). Met 68 eredivisieduels uit de laatste vijf seizoenen is de steekproef kleiner maar desalniettemin een uitstekende score van de Nijmegenaren!

SC Heerenveen daarentegen is bij een 1-0/0-1 voorsprong nog lang niet zeker van één – laat staan meerdere – punten. Zij wisten 41 van hun 92 voorgekomen wedstrijden niet in winst om te zetten.

Verdere informatie en conclusies kunnen goed door jullie zelf worden getrokken. Veel succes en doe er je voordeel mee!

0
Shares