Juichen na voorsprong

Welke clubs presteren het best na een 1-0 voorsprong?

Eenmaal op voorsprong gekomen, hoop je natuurlijk dat jouw club de drie punten uiteindelijk ook echt over de streep trekt. Maar natuurlijk is het nog lang niet altijd gelopen koers. Denk maar eens aan PEC Zwolle – Vitesse (4-3) van afgelopen seizoen, waar de score van 1-0 naar 1-2 naar 3-2 naar 3-3 en uiteindelijk 4-3 voor de thuisploeg ging in de allerlaatste seconden van het duel.

In een eerder artikel namen we de excacte score onder de loep en dat bracht ons op het idee om eens te kijken welke teams het beste resultaat boeken als zij eenmaal voor zijn gekomen.

In dit onderzoek zijn alle uitslagen uit de eredivisie bekeken vanaf het seizoen 2014/2015. Naast het totaal aantal duels is bekeken hoe vaak een bepaalde club op 1-0/0-1 voorsprong kwam en hoe die wedstrijd uiteindelijk ook afliep. De cijfers onder 'Winst – Gelijk – Verlies' komen dan ook overeen met de totale aantallen in de kolom daarvoor.

Tot slot is ook nog het winstpercentage berekend en hebben we voor je op een rijtje gezet hoeveel punten een ploeg gemiddeld pakt na een 1-0/0-1 voorsprong. Dit noemen we ook wel het Point Per Game-principe (PPG).

Club Duels 1-0 voor Winst Gelijk Verlies Winst % PPG
PSV19613211911 290,22,79
Ajax19513912113 587,12,71
Feyenoord 195131102181177,92,47
AZ Alkmaar19512793231173,22,38
Vitesse19611376231467,32,22
FC Utrecht19510066231166,02,21
FC Emmen6021144366,72,19
Heracles Almelo1968153181065,42,19
FC Groningen1969460231163,82,16
Willem II 19681 53141465,42,14
PEC Zwoll 1968152141564,22,10
NAC Breda10229186562,12,07
VVV-Venlo94352010557,12,00
ADO Den Haag1968247201557,31,96
SC Cambuur 6822127354,51,95
FC Twente1627241161556,91,93
SC Heerenveen1969653241955,21,91
Roda JC10235188951,41,77
Sparta Rotterdam94402171252,51,75
Fortuna Sittard 6022115650,01,73
De Graafschap 6823123852,21,70
Go Ahead Eagles 6822114750,01,68
SBV Excelsior1706829251442,61,65
NEC Nijmegen68231011243,51,35
FC Dordrecht 34311133,31,33
RKC Waalwijk261031630,01,00
GEMIDDELDE35241682111632224459,12,0

Welke club presteert het best?

Dé conclusie die vanaf augustus 2014 wel getrokken kan worden, is dat PSV vrijwel nooit meer verliest als zij op een voorsprong zijn gekomen. Van de 132 keer dat de Eindhovenaren de eerste goal van het duel maakten, verloren ze er slechts twee; 119x werd er gewonnen en 11 maal eindigde het alsnog in een gelijkspel.

Dat levert PSV een gemiddeld aantal punten van 2,79 op, hoger dan alle andere teams. Ajax (2,71) en Feyenoord (2,47) maken de top-3 compleet. Opmerkelijk op de ranglijst van hieronder is de plek van FC Emmen!

De ploeg van trainer Dick Lukkien kwam sinds de promotie naar de eredivisie in 21 van de 60 duels op voorsprong en won uiteindelijk zelfs 14 van die wedstrijden. Een opmerkelijk hoog winstpercentage voor een club die normaal gesproken blij is met rechtstreekse handhaving.

SC Heerenveen daarentegen is ook bij een 1-0/0-1 voorsprong nog lang niet zeker van één – laat staan meerdere – punten. Zij wisten 43 van hun 96 voorgekomen wedstrijden niet in winst om te zetten.

Verdere informatie en conclusies kunnen goed door jullie zelf worden getrokken. Veel succes en doe er je voordeel mee!

0
Shares